Centralne ogrzewanie domu jednorodzinnego. Przegląd rozwiązań
Wybór odpowiedniej techniki grzewczej to jedna z najważniejszych decyzji, jaką będziesz musiał podjąć przy budowie domu jednorodzinnego. Instalacja ogrzewania centralnego będzie miała bezpośredni wpływ nie tylko na komfort cieplny w budynku, ale również późniejsze koszty eksploatacyjne.
Zobacz również: Co zaliczamy do instalacji sanitarnych?
Obecnie na rynku mamy wiele różnych rozwiązań z tego zakresu, w tym zarówno tradycyjne, jak i alternatywne źródła energii cieplnej. Jaki rodzaj ogrzewania zapewni ci najlepsze korzyści?
Nowoczesne instalacje centralnego ogrzewania
Najbardziej wydajne, ekologiczne i polecane są nowoczesne instalacje centralnego ogrzewania, które gwarantują wysoki poziom komfortu cieplnego oraz niskie koszty eksploatacyjne. W tym przypadku wyróżnić należy przede wszystkim pompy ciepła. Wyróżniamy pompy ciepła gruntowe i powietrzne.
- Pompa ciepła gruntowa to urządzenie, które obecnie staje się coraz bardziej popularne na całym świecie. Pozwala na ogrzanie domu przy wykorzystaniu energii pochodzącej z ziemi. Pompa pobiera ciepło z gruntu, wdraża termodynamiczne procesy fizyczne w urządzeniu, po czym przekazuje energię do instalacji grzewczej. Do pracy potrzebuje niewielkiej ilości energii elektrycznej. Nie produkuje przy tym żadnych spalin ani uciążliwych dla środowiska produktów ubocznych. Dużą zaletą dla właścicieli domów są bardzo niskie koszty eksploatacyjne. Można całkowicie uniezależnić się od cen dostawców gazu lub innych paliw. Jest to urządzenie bezobsługowe, funkcjonujące intuicyjnie i zapewniające wysoki komfort cieplny. Można je z łatwością zamontować w każdym domu.
- Pompa ciepła powietrzna również doceniana jest za bardzo wysokie parametry ekologiczności oraz wyjątkową wydajność. W tym przypadku do ogrzewania wykorzystywane jest pobierane powietrze, z którego dobierane jest nagromadzone ciepło. Po pobraniu energia podlega termodynamicznym procesom fizycznym zachodzącym w urządzeniu, a ciepło przekazywane jest do instalacji grzewczej. Pompa ciepła powietrzna wykazuje podobne zalety co pompa gruntowa, chociaż jej montaż jest znacznie łatwiejszy — nie ma sondy pionowej, gdyż jednostka montowana jest na zewnątrz.
Tradycyjne źródła energii cieplnej w domach
Tradycyjne metody ogrzewania domów nadal są praktykowane. Część z nich rzeczywiście może być korzystna, chociaż są i takie metody, których zdecydowanie nie polecamy. Do tej drugiej grupy zaliczamy kotły węglowe. Obecnie dominują głównie w starszym budownictwie. Niestety systemy grzewcze oparte na kotłach węglowych są nieekologiczne. Jednocześnie w porównaniu z nowoczesnymi systemami grzewczymi są bardzo uciążliwe dla użytkownika, a jednocześnie mało wydajne. Teoretycznie węgiel wciąż jeszcze zaliczany jest do najtańszych paliw, ale w przyszłości może się to diametralnie zmienić. W nowym budownictwie zdecydowanie nie polecamy tego rozwiązania.
Do tradycyjnych metod ogrzewania zaliczamy też kocioł na granulat drzewny (pellet). W tym przypadku koszty inwestycyjne są dość niskie, ale trzeba przygotować się na wysokie koszty użytkowania i stosunkowo niski komfort cieplny. Jednocześnie pellet to paliwo, które możemy uznać za ekologiczne, gdyż jest całkowicie odnawialne.
Kolejną metodą ogrzewania domów jest kocioł gazowy zwykły. Może być zamontowany tam, gdzie jest dostęp do gazu ziemnego. Trzeba jednak przygotować się na wysokie koszty eksploatacyjne urządzenia. Nie jest to również rozwiązanie, które można zaliczyć do ekologicznych.
Następna opcja to kocioł gazowy kondensacyjny. Jest to urządzenie niemal bezobsługowe, które wymaga jednak regularnych przeglądów. Wykazuje wyższą wydajność niż zwykły kocioł gazowy. Podobnie jak pompa ciepła najlepiej współpracuje z niskotemperaturowymi systemami ogrzewania płaszczyznowego (podłogowego lub ściennego).
Warto też wspomnieć o kotłach na gaz płynny/LPG. Komfort użytkowania tego rodzaju systemów jest jednak dość niski, podobnie jak ekologiczność. Właściciele domów zwykle decydują się na to rozwiązania tylko na czas określony, np. gdy w niedalekiej przyszłości planowane jest przyłączenie do gazu ziemnego.
W domach jednorodzinnych możliwe jest też zamontowanie kotła na olej opałowy. Jest to rozwiązanie dość rzadko wybierane ze względu na wysokie koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne. Poziom ekologiczności również jest bardzo niski, gdyż w procesie spalania wytwarza się dwutlenek węgla, siarki oraz azotu. Do wad zaliczamy również dość uciążliwe użytkowanie kotła.
Najbardziej tradycyjną formą ogrzewania domów jest kominek, który jednak stosowany jest wyłącznie uzupełniająco. Może być traktowany jako dodatkowe źródło ciepła, jednak najczęściej używany jest wyłącznie do tworzenia przyjemnej atmosfery w domu.
Nie można też zapomnieć o ogrzewaniu elektrycznym, które ma wiele zalet, jak np. niskie koszty inwestycyjne, wysoki komfort użytkowy i wysoka bezobsługowość. Główną wadą, która zniechęca wielu właścicieli domów, są wysokie koszty eksploatacyjne i całkowite uzależnienie od dostaw prądu.