Wentylacja z rekuperacją
Wentylacja i rekuperacja to dwa pojęcia, które od dłuższego czasu pojawiają się w parze. Nie oznacza to jednak, że są ze sobą nierozłącznie związane. Wentylacja może występować jako samodzielny system wymiany powietrza. Natomiast rekuperacja istnieje tylko w parze z tą pierwszą. Czym są oba te systemy?
Wentylacja jest systemem wymiany powietrza, często o bardzo prostej konstrukcji. Jej wykonanie w budynku nie jest kwestią dobrej woli czy potrzeby właściciela, lecz wynika z prawa budowlanego. Montaż takiej instalacji jest gwarancją bezpieczeństwa mieszkańców zwłaszcza w nowoczesnych, bardzo szczelnych domach energooszczędnych. Przebywające w pomieszczeniach osoby podczas oddychania wydalają dwutlenek węgla, a zużywają tlen. Kotły gazowe, kominki i inne urządzenia grzewcze produkują spaliny oraz toksyczny tlenek węgla. Już tylko z tych dwóch powodów wentylacja jest konieczna, aby zapewnić mieszkańcom optymalne warunki do życia.
Czym jest rekuperacja?
Wentylacja wiąże się z utratą ciepła, które jest usuwane z wnętrza domu wraz ze zużytym powietrzem. Takie zjawisko sprawia, że temperatura w pomieszczeniach – zwłaszcza zimą – szybko ulega obniżeniu, co wymaga podniesienia efektywności systemu C.O. Konsekwencją są też wyższe koszty utrzymania domu. Rekuperacja jest systemem, który pozwala na odzyskanie traconego ciepła podczas wymiany powietrza i przekazanie go ze strumienia wydalanego do strumienia wprowadzanego do pomieszczeń. Dzięki temu jest możliwe znaczne ograniczenie strat energii.
Instalacja rekuperacji staje się standardem w budownictwie jednorodzinnym. Oferujemy rozwiązania oparte na najwyższej jakości produktach. Montowane przez nas systemy zapobiegają rozwojowi bakterii wewnątrz układu. Wykonujemy darmowe wyceny instalacji. Zapraszamy do kontaktu.
Dlaczego warto zastosować rekuperację w swoim budynku?
Rekuperacja to system, który może przyczynić się do znacznych oszczędności. Pozwala na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku. Pozwala bowiem na odzyskanie ciepła, które jest tracone w trakcie procesu wentylacji. Przekłada się to bezpośrednio na komfort cieplny w budynku i wydajność systemów ogrzewania.
Rekuperacja pozwala na dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń, eliminując konieczność otwierania okien, zwłaszcza w miejscach o dużej ilości zanieczyszczeń zewnętrznych. To system bardzo ekologiczny. Zwiększ on wydajność ogrzewania, a co za tym idzie – minimalizuje ilość surowca potrzebnego do zapewnienia właściwej temperatury w budynku. To ważne zwłaszcza w nieruchomościach, w których stosuje się systemy ogrzewania wykorzystujące paliwa kopalne czy kotły gazowe.
Współczesne systemy rekuperacji są również stosunkowo ciche. Sprawdzają się więc m.in. w budynkach mieszkalnych, w których niezwykle istotne jest to, by zamontowane instalacje nie zakłócały spokoju mieszkańców.
Gdzie montujemy systemy wentylacji i rekuperacji?
Wentylacja jest potrzebna w każdym budynku. W większości obiektów stosuje się systemy grawitacyjne, które są dość tanie i mało skomplikowane. W niektórych miejscach konieczne jest jednak zastosowanie instalacji o większej wydajności pracy.
Montujemy systemy wentylacji w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych, a także przemysłowych. W zakładach produkcyjnych, warsztatach samochodowych i podobnych miejscach zwykle konieczne jest zastosowanie systemów o większej wydajności działania. Pozwalają one na skuteczne oczyszczanie powietrza ze szkodliwych spalin i oparów substancji chemicznych niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia.
Rekuperacja jest systemem opcjonalnym. Na jego montaż decydują się przede wszystkim osoby, którym zależy na zmniejszeniu kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości. Rekuperację można zastosować w niemal każdym budynku – bez względu na jego wielkość czy przeznaczenie. Taki system często wymaga jednak modernizacji już istniejącej instalacji.
Realizujemy prace zarówno w dopiero powstających budynkach, jak i tych postawionych nawet kilkadziesiąt lat temu. Zakres wykonywanych przez nas prac różni się w zależności od stopnia skomplikowania obiektu i jego stanu technicznego.
Ile kosztuje montaż wentylacji z rekuperacją?
Koszt montażu systemu wentylacji z rekuperacją różni się w zależności od wielu czynników. Ogromne znaczenie mają przede wszystkim zastosowane podzespoły. Elementy wyższej jakości zwykle kosztują więcej. Droższe są również instalacje w bardzo dużych obiektach, w których muszą one objąć setki metrów kwadratowych powierzchni. W przypadku domów jednorodzinnych montaż wentylacji z rekuperacją zwykle kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na rynku znaleźć można jednak rekuperatory w cenie nawet 25 tysięcy złotych, co znacznie zwiększa koszt całej inwestycji.
Pomagamy dobrać odpowiednie systemy rekuperacji i wentylacji do specyfiki danego budynku i budżetu klienta.
Projektujemy i montujemy wentylację oraz rekuperację w Garwolinie, Lublinie, Rykach i okolicznych miejscowościach. Wykonujemy prace instalacyjne w terminie ustalonym z klientem.